Týdeník Mělnicko 01.04.2009

Chlumín vítal jaro netradičním masopustem

Dne 21.3 2009 proběhl v obci Chlumín netradiční masopust s přivítáním jara. Místní sbor dobrovolných hasičů připravil pro zdejší spoluobčany a náhodné kolemjdoucí opravdu bohatý masopustní rej, který byl zakončen v místním hostinci karnevalem pro děti a poté i pro dospělé. Masopust v obci má dlouholetou tradici. Díky starším spoluobčanům, kteří nám poradili a pomohli s organizací a díky obecnímu úřadu a zastupitelům obce, kteří nám poskytli dotaci na kulturní a společenské akce, se toto přivítání jara, spojené s netradičním masopustem, opravdu vyvedlo. Již ve čtvrtek a v pátek jsme dlouho do noci připravovali vozy, na které jsme umístili občerstvení a které byly i součástí průvodu obcí. Místní řezník společně s některými členy SDH připravovali zabíjačku, vařili polévky, připravovali jitrnice, tlačenky a další zabijačkové lahůdky. Paní učitelky s dětmi z místní Základní a mateřské školy si vzali na starost přípravu masek a vysvětlili dětem historii masopustu i jeho průběh. V sobotu jsme pak od časných ranních hodin dokončovali detaily a kolem desáté jsme se začali převlékat do masek. V půl jedenácté se před místním hostincem začali scházet spoluobčané, a to jak v maskách, tak i bez masek, kteří už hořeli zvědavostí, jak bude tento, po letech opět obnovený  netradiční masopust, vypadat. Kolem poledne se celý průvod, včetně kapely, vypravil nejdříve k obecnímu úřadu, kde na nás čekal starosta obce. Ženich s nevěstou, kteří byli v čele průvodu, požádali starostu o povolení průchodu obcí a ten pronesl přípitek, průvodu požehnal a popřál nám mnoho úspěchů a zdaru. Po celý zbytek dne se už jen jedlo,pilo a tancovalo. Každý z nás si po té námaze a únavě alespoň trošku užil té dobré nálady, která při masopustu vládla. Největší odměnou za odvedenou práci byla hojná účast zhruba dvou set občanů v průvodu a v neposlední řadě i krásné počasí, které jsme si na ten jeden den doslova vymodlili.

Petr Žďárský, starosta SDH Chlumín

Náhledy fotografií ze složky Masopust v Chlumíně 2009